Często jak staram się wytłumaczyć co ja robię to dostaję to samo pytanie: a co to jest CrossFit?

Postaram się odpowiedzieć na to nurtujące wszystkich pytanie.

Najpierw definicja:

„CrossFit to trening wykorzystujący ciągle zmieniające się ruchy funkcjonalne wykonywane na wysokiej intensywności. Jest to filozofia treningu, która sprawia że ludzie na każdym poziomie zaawansowania dążą do poprawienia swojej ogólnie pojętej sprawności w bardzo wymagającym środowisku.”

 

A tutaj jest definicja z oficjalnej strony:

„CrossFit is the principal strength and conditioning program for many police academies and tactical operations teams, military special operations units, champion martial artists, and hundreds of other elite and professional athletes worldwide.
Our program delivers a fitness that is, by design, broad, general, and inclusive. Our specialty is not specializing. Combat, survival, many sports, and life reward this kind of fitness and, on average, punish the specialist.
CrossFit contends that a person is as fit as they are proficient in each of ten general physical skills: cardiovascular/respiratory endurance, stamina, strength, flexibility, power, speed, agility, balance, coordination, and accuracy”

 

Team WOD CrossFit na Skrze

Team WOD CrossFit na Skrze

 

Innymi słowy

CrossFit to trening, który rozwija wszystkie 10 wskaźników naszego ciała poprzez ciągle zmieniające się oraz niezwykle wymagające ćwiczenia funkcjonalne. Praktycznie na każdym treningu pozwala na sprawdzenie innych obszarów naszej siły oraz sprawności. CrossFit w przeciwieństwie do wielu innych sportów nie specjalizuje się w konkretnych rzeczach, lecz w budowaniu wszystkich wskaźników naszego ciała żeby przygotować nas na nieznane. Sportowiec uprawiający tą dyscyplinę dostaje każdego dnia treningu zadanie do wykonania; tak zwany WOD (Workout of The Day). WOD składa się kilku do kilkunastu ćwiczeń, które muszą być wykonane jak najszybciej lub największą liczbę razy w zadanym czasie.

CrossFit Box vs club fitness

CrossFit różni się w sposób zasadniczy do klasycznej siłowni lub klubu fitness. CrossFit można uprawiać samemu w zaciszu własnego domu (jak to robić opiszę wkrótce) ale najlepsze efekty można uzyskać ćwicząc w z innymi w Team WOD’zie (ćwiczeniach wykonywanych w grupie) w tak zwanym Box’ie – czyli takiej CrossFit’owej „siłowni”. W Box’ie długo możesz szukać wszelakiego rodzaju wymyślnych urządzeń do wykonywania konkretnego ćwiczenia lub trenowania jednego konkretnego mięśnia. Znajdziesz natomiast sztangi, drążki do wykonywania podciągnięć, piłki lekarskie, kettleball’e, ergometr itp.

Społeczność

To właśnie społeczność jest tym co sprawia że CrossFit jest tak wyjątkowy. Na zwykłej siłowni można chodzić pół roku i nawet nie zamienić ani słowa z innymi osobami, które wykonują te same ćwiczenia. W Box’ie jest zupełnie inaczej. sportowcy wzajemnie się motywują nie nie ma znaczenia czy ktoś jest super hero czy początkującym to co wzbudza szacunek to walka ze swoimi słabościami. Każdy może stać się bohaterem jak udowodni sobie i innym że potrafi wykonać ćwiczenie, którego do tej por nie umiał lub zrobić ćwiczenie z obciążeniem jakie do tej pory przytłaczało go na samą myśl. Wyzwania i osiąganie postawionych sobie celów to kolejne oblicze CrossFit’u ale o tym w innym artykule.

Podziel się na:
 • Print
 • Digg
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Dodaj do ulubionych
 • email
 • Twitter
 • Ulubione
 • Wykop

Co o tym myślisz?